مهارت نوشتن

چگونه برای رایتینگ آیلتس آماده شویم؟

 

مقدمه ای بر بخش نوشتاری آزمون آیلتس:

بخش نوشتاری آزمون آیلتس یکی از بخش هایی است بر خلاف تصور عموم، میتوان نمره خوبی از آن گرفت. چرا که همه چیز در اختیار شما است و قرار است نظر خود را درباره موضوعی که بیان می شود، مطرح و تحلیل خود را به زبان انگلیسی و در وقت مقرر ارائه کنید.

در آزمون آیلتس جنرال، ۲۰ دقیقه فرصت دارید تا درباره موضوعی که به شما گفته می شود در task1، نامه ای بنویسید. همچنین ۴۰ دقیقه فرصت دارید تا درباره موضوعی که شرح داده شده است، ظرف ۴۰ دقیقه تحلیل خود را ارائه کنید. در بخش اول، حداقل ۱۵۰ کلمه و در بخش دوم حداقل ۲۵۰ کلمه باید بنویسید. اگر کلمات شما کمتر از حد نصاب اعلامی باشد، به طور خودکار حداقل نیم نمره از شما کسر می شود.

در آزمون ایلتس آکادمیک، در بخش task1، به شما چارت و نمودارهایی داده می شود تا بر اساس داده های ارائه شده، به معرفی نمودار پرداخته و بر اساس اطلاعات مندرج در تصویر، توضیح متقن و شفافی ارائه کنید. معمولا در ۳ یا ۴ پاراگراف میتوانید آنچه در شکل می بینید را توضیح دهید. در بخش task2 نیز که شبیه این بخش در آزمون نوشتاری آیلتس جنرال است، می بایست تحلیل خود را درباره موضوع داده شده بنویسید.

توجه داشته باشید که در task2، آنچه اهمیت دارد، دانش زبان انگلیسی شما و مهارت پرداخت به موضوع و خلاقیت در بسط و توسعه نظر شما در قالب ساختارهای ۵ پاراگرافی شامل مقدمه و بلوپرینت و بسط موضوع و نتیجه گیری است. بنابراین، داانش و اطلاعات شما درباره موضوعی که مطرح شده است مورد ارزیابی قرار نمی گیرد. مثلا اهمیتی ندارد که شما در بحث عوامل آلاینده محیط زیست، مدرک و سواد بالایی داشته باشید و مستند و مستدل صحبت کنید. مهم آن است که تحلیل خود درباره موضوع: عوامل آلاینده محیط زیست، از جنبه های مختلف و با گرامر خوب و ساختار های جذاب انگلیسی و به صورت درست و شیوه صحبت کرده و نظرت خود را مطرح کنید.

همین موضوع در بخش گفتاری (speaking) هم وجود دارد. در آنجا نیز ممتحن برایش سواد شما در حوزه موضوعی که مطرح میکند اهمیتی ندارد. مهم آن است که شما بتوانید موضوع را به خوبی بفهمید و ظرف مدت کوتاهی، از جوانب مختلف به آن پرداخته و نظر خود را مطرح کنید. صحت یا سقم نظر شما، ارزشیابی و راستی آزمایی نمیشود.

یکی از مهم ترین روش های برای کسب نمره بالا در بخش نوشتاری آزمون آیلتس و کلا هر آزمون زبان انگلیسی (gre) مطالعه زیاد متون علمی و غیر علمی در حوزه های گوناگون و افزایش دایره واژگان و آشنایی با ساختارهای پیچیده جملات است که در درک شما در شیوه پرداخت به موضوع و ارائه تحلیل تاثیر گذار است.

هر اندازه بیشتر بخوانید و مقالات زیادی را مطالعه و تحلیل کنید، ذهن شما با ساختارهای جملات و لغات جدید و تکنیک ها و ترفندهای پرداخت به موضوع آشنا می شود و جملات زیبا تر و کلمات سنگین تر و مترادف های مختلف کلمات پر کاربرد در جملات و شیوه استفاده از آن ها را فرا خواهید گرفت.

برای مقاله نویس شدن، باید زیاد نوشت و مقالات نوشته شده را در اختیار ویراستاران حرفه ای قرار داد تا اشکالات شما را گام به گام به شما گوشزد کنند تا مقاله ای که روز اول می نوشتید، با مقاله شصتم متفاوت باشد و این تفاوت اساسی باشد.

نقطه گذاری صحیح در نوشتن متن های قسمت رایتنیگ آیلتس موضوعی است که خیلی از داوطلبان فراموش می کنند. شاید بخاطر استرس ناشی از  حضور در جلسه امتحان و تمرکز بر روی مدیریت وقت و صحیح نوشتن و امثالهم باشد. به هر حال، عدم نقطه گذاری صحیح، حداقل نیم نمره از نمره نهایی کم میکند.

آیا برای افزایش نمره، میتوان بیش از ۱۵۰ و ۲۵۰ کلمه بر هر دو تسک نوشت؟

پاسخ. بله. محدودیتی وجود ندارد. اما نوشتن زیاد در حالی که فاکتورهای ۴ گانه فوق الذکر در ان رعایت نشده باشد و نقطه گذاری و گرامر صحیح  و طیف گسترده ای از کلمات حرفه ای و جذب کننده نظر ممتحن استفاده نشده باشد، نمیتوان تضمین کننده نمره بالا در بخش رایتینگ باشد. تلاش کنید نهایت در ۲۷۰ کلمه، تحلیل جامع و جذاب خود را ارائه کرده و مدیریت زمان را هم فرا بگیرید. معمولا ۲-۳ دقیقه به خواندن و متوجه شدن متن سوال و شیوه پاسخ گویی به آن از ۴۰ دقیقه اختصاص دهید.

آیا فرصتی برای پاکنویس کردن هست؟

پاسخ. شما در بخش اول فقط ۲۰ دقیقه و در بخش دوم فقط ۴۰ دقیقه فرصت پاسخ گویی به سوالات بخش نوشتاری آیلتس را دارید. اگر بخواهید متن نوشته شده را پاکنویس کنید در برگه آزمون، حداقل ۵ دقیقه وقت شما اگر دست سریعی در نوشتن داشته باشید، تلف می شود. میتوانید این وقت را به ویراستاری و تصحیح متن نوشته شده اختصاص داده و در برگه آزمون، با مداد پر رنگ بنویسید که اگر اشکالی بود، با پاک کن تصحیح کنید.

چگونه میتوانم در بخش نوشتاری آیلتس نمره ۷ از ۹ بگیرم؟

پاسخ. بسیاری از داوطلبان می توانند با رساندن مهارت زبانی خود به سطح intermediate، نمره ۶ تا ۶.۵ در بخش رایتینگ بگیرند. اما برای رساندن به سطح ۷، بایستی با جملات و کلمات ساده و معمولی و ابتدایی خداحافظی کرد. مثلا استفاده از جمله: most beautiful دیگر در این سطح معنی ندارد! بهترین روش ارتقا نمره در این قسمت، مطالعه مقالاتی است که موفق به کسب نمره ۷ در آزمون شده اند.

چگونه میتوان در بخش نوشتاری آیلتس، نمره بالا تر از ۷.۵ گرفت؟

پاسخ. باید با ساختارهای زمانی پیچیده جملات آشنا بود (مثل کاربرد مجهول در زمان آینده) و مقالات ژورنال های علمی دنیا را به خوبی مطالعه کرد و از ساختارهای زبانی که در انها به کار می رود و کلماتی که مرسوم است استفاده کرد. برای این سطح، تسلط به لغاتی که در آزمون GRE معمولا استفاده می شود، توصیه شده است.

توجه کنید که دو سوم نمره مربوط به تسک ۲ است. بنابراین روی این قسمت بیشتر وقت گذاشته و مطالعه بکنید.

برای اخذ نمره بالا، بهتر است کدام TASK ابتدا پاسخ داده شود؟

پاسخ: به مهارت شما و علاقه شما مرتبط بوده و تاثیری در نمره گرفتن ندارد.

فرق سوالات استدلالی با غیر استدلالی در بخش نوشتاری آیلتس چیست؟

پاسخ: سوالات غیر استدلالی یا DISCUSSION سوالاتی هستند که از شما میخواهد تا درباره یک موضوع به بحث و بررسی بپردازیم و از جنبه های مختلف به آن نگاه کنید. بنابراین با جواب بله یا خیر یا مواققم با موافق نیستم نمیتوان به سراغ پرداخت به موضوع رفت. در سوالات استدلالی (ARGUMENT) می بایست نظر خود را شفاف روشن و برای آن دلایلی ذکر کنید. برای تقویت مهارت های خود در هر دو بخش، از نمونه های رایتینگ عرضه شده توسط سایت رسمی آیلتس استفاده کنید.

ساختارهای ۵ گانه که قبلا اشاره کرده اید چیست؟

پاسخ: توصیه می شود که مقاله بخش تسک ۲ آزمون نوشتاری آیلتس، ۵ قسمتی باشد:

بخش اول مقدمه – INTRODUCTION
بخش دوم- بخش سوم- بخش چهارم (بدنه مقاله و تحلیل شما) BODY PARAGRAPHS
بخش پنجم: CONCLUSION
در بخش بادی پاراگراف می بایست ۳ مورد BLUEPRINT‌مشخص کنید و بر اساس آن، تحلیل خود را در ۳ پاراگراف ارائه کنید. یعنی در نهایت، در ۵ پاراگرف، مقاله ۲۵۰ کلمه ای خود را بنویسید. برای مهارت نوشتاری روی هر ۵ بخش، باید مقالات تسک ۲ نمره های بالای ۷ را به خوبی مطالعه کنید تا روی این قشمت اشراف اطلاعاتی بدست آورید.

بهتر است در بخشی از مقدمه و نتیجه گیری، صورت مساله به صورت PARAPHRISE شده مطرح شود تا مشخص شود که درباره چه چیزی مقدمه چینی و نتیجه گیری میکنید.

در تسک اول آزمون نوشتاری آیلتس جنرال، چگونه نامه شروع می شود و تمام می شود؟

Dear Sir/Madam,

I am pleased to . . . . It is my pleasure to . . . .

Sincerely Yours/Yours Faithfully

آیا به کاربردن کلمات سنگین در گرفتن نمره بالا در رایتنیگ تاثیر دارد؟

پاسخ. تنها در صورتی از کلمات حرفه ای مانند: State-of-the-art یا Transcendental و امثالهم در متن رایتینگ خود استفاده کنید که از ساختار زمانی جملات غیر ساده (پیچیده) استفاده کرده و گرامر و شیوه پرداخت به موضوع شما، در سطح Upper Intermediate باشد. شما اگر با گرامر اشتباه و عدم نقطه گذاری صحیح و عدم پرداخت درست به موضوع و رعایت اصول مقاله نویسی حرفه ای، از کلمات اصطلاحا قلمبه سلمبه استفاده کنید، تاثیری در نمره نهایی شما نخواهد گذاشت.

 

برای مشاهده مطالب و نکات بیشتر پیرامون آیلتس و مهارتهای آن  و همچنین جدید ترین نمونه سوالات آزمونهای سراسر جهان میبایست در قسمت عضویت در سایت ثبت نام کنید. 

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top